Profesjonalne logo
„Logo to znak graficzny, będący interpretacją nazwy oraz za razem symbolem danej marki, organizacji, firmy, produktu usługi lub wydarzenia ( eventu ). Głównym celem większości logo jest zainteresowanie widza: przyciągnięcie uwagi oraz wzbudzenie przywiązania emocjonalnego osoby do danego podmiotu.”
Poniżej prezentujemy schemat elementów, z których najczęściej składa się logo.

Sygnet
Sygnet to element graficzny. Najczęściej to właśnie on przykuwa uwagę widza, do danego znaku graficznego i wzbudza zaciekawienie.
Logotyp
Logotyp to element typograficzny (czyli tekstowy) logo. Jest to wskazówka, która pomaga interpretować sygnet, dzięki wiemy do czego się odnosi i znak graficzny staje się czytelny.
Logo
Oba elementy – tj. sygnet + logotyp, tworzą pełny znak graficzny. Tak wygląda klasyczna budowa logo, najczęściej synergia tych dwóch elementów daje pełny przekaz, aczkolwiek nie każde logo musi się z nich składać.
Jakie cechy ma profesjonalne logo?

Elastyczność
Jedna z fundamentalnych cech profesjonalnego logo to elastyczność. W życiu codziennym, w toku funkcjonowania firmy czy projektu, znak graficzny często będzie znajdował różnorodne zastosowania – właśnie dlatego powinien być elastyczny.
Prostota
Zgadza się, profesjonalny znak graficzny, powinien być prosty. Najczęściej mamy tylko kilka sekund, aby przykuć uwagę widza – przeładowane, zbyt skomplikowane lub pstrokate logo będzie trudne w odbiorze i zapamiętaniu. Angielska zasada less = more (mniej znaczy więcej) znajduje swoje pełne zastosowanie. Dobra zasada, mówi, że logo powinno mieć do 3-ech charakterystycznych elementów.


Skalowalność
To także jedna z kluczowych cech profesjonalnego znaku. Większość z logo jest wykorzystywana w różnych mediach – od internetu, poprzez druk na wizytówkach czy odzieży, na dużych wydrukach wielkoformatowych kończąc. Właśnie dlatego znak graficzny nie powinien zawierać zbyt drobnych elementów, które podczas skalowania staną się nieczytelne.
Wersje
Projektując znak, grafik powinien mieć na uwadze jego praktyczne zastosowania. Nieraz, w zależności od potrzeb, logo będzie wykorzystywane w różnych układach – pionowym lub poziomym. Profesjonalny projekt nie sprawia problemów i przewiduje takie sytuacje.


Kolorystyka
Grafik powinien mieć także na uwadze zastosowanie znaku graficznego w różnych wariantach kolorystycznych. Dzisiaj najpopularniejsze będą warianty pełnokolorowe, ale wskazane jest by projekt miał także w wariant jednokolorowy, który można będzie wykorzystać na przykład w druku na odzieży (zarówno na ciemnym jak i jasnym tle).
Pliki wektorowe
Aby móc zrealizować większość z powyższych zalet, znak powinien występować w wersji elektronicznej wektorowej. Grafika wektorowa to taka, która pozwala się swobodnie skalować, bez utraty jakości. Najpopularniejsze pliki wektorowe to .pdf, .eps, .cdr ( Corel Draw ), .ai ( Adobe Illutrator ).
Wykonawca znaku graficznego po realizacji, powinien je przekazać klientowi.

Zainteresowany naszymi projektami?
Dokładamy wszelkich starań, aby nasze realizacje, posiadały wspomniane cechy.